Omanimelise brändi looja, disaineri ja ehtekunstniku Moonika Kase soov on tuua kunst ehte- ja aksessuaaridisaini. Brändi eesmärgiks on luua selgelt eristuvaid, kvaliteetseid ehteid ja aksessuaare, mis oma kaasaegsuses oleksid siiski ajatud, mis kestavad kaua ning on keskkonna- ja ehtekandjasõbralikud. Sellest tulenevalt kasutatakse stuudios ainult väga hoolikalt valitud materjale – põhimaterjalina 100% taaskasutatavaid väärismetalle, aga ka naturaalset puitu, kive, nahka jm. 2016 aastal tunnustati Moonika Kase loodud innovatsiooni ja disaini ühendavat mansetinööpide kollektsiooni Spectre Eesti tootedisaini auhinna BRUNO nominatsiooniga. Moonika on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia metallikunsti eriala, astunud üles näitustel Eestis ja väljaspool.
Kuidas leidsid tee disainini? Milline oli sinu esimene päris töökoht?
Vaatamata sellele, et igasugune loominguline ja käsitööline tegevus on olnud minu elu osaks niikaua kui mäletan, jõudsin ma ettevõtjana disaini juurde väikse ringiga alles suhteliselt hilja. Kui olin laps, töötas mu ema masinkudujana, hiljem oli käsitööline UKUs (selleaegne rahvakunstimeistrite koondis). Lapsepõlvest mäletan, kuidas ma ema töö juures kudumismasinate vahel askeldasin. Meie kodus olid pidevalt laialilaotatud kootud ja heegeldatud kampsunid, kleidid ning nende kokkuõmblemist ootavad tükid, sokid, kindad jne. Seda kõike meenutades tunnen siiani rauast pressrauaga villa aurutamisel tekkivat spetsiifilist lõhna. Kuhugile sellesse aega jääb ka minu esimene tasustatav töö. Mingisugustele kudumitele oli vaja teha lõngast nööpe, mis oli sel ajal mulle täiesti jõukohane ülesanne. Nii ma neid nööpe väikse tasu eest meisterdasin. Olin siis umbes 11-12 aastane. Aga elu läks nii, et ülikooli astusin hoopis õigusteadust õppima. Pärast ülikooli lõpetamist jätkasin õpinguid diplomaatide koolis ning seejärel alustasin aastatepikkust väga huvitavat tööd diplomaadina Välisministeeriumis. Samas olen alati tegelenud töö ja hiljem juba ka pere kõrvalt millegi loomingulisega – osalesin EKA Avatud Akadeemia joonistus- ja maalimiskursustel, õppisin fotograafiat ning mõistsin järjest enam, et üks teekond, mis on jäänud pooleli, vajab lõpuni käimist. Ja nii ma lõpuks ikkagi EKAsse sisse astusin. Valisin metallikunsti eriala, kuna see tundus endas ühendavat suurt osa sellest, mis mind köidab – ühelt poolt vorm, materjal, detailid, teiselt poolt skulptuur, graafika, arhitektuur.
Millest koosneb su tänane argipäev?
Minu tänasesse päeva kuulub minu pere – abikaasa Marek, kolm kooliealist last – Natali, Emma ja Karl-Erik ning meie neljajalgne pere liige – shiba Frank. Tõusen juba varastel hommikutundidel. Kui lapsed on kooli saadetud algab töö ja loomingu mõttes päeva produktiivseim osa. Ma töötan oma kodustuudios Viimsis, siin kohtun ka klientidega.
Võimalusel püüan iga päev värskes õhus liikuda ning kuna meie kodu on metsas, siis tuleb selleks vaid õue astuda. Lisaks tegutsen viimastel aastatel ka algaja aiapidaja ülesannetes ning seda väärtustan samuti järjest enam. Veel loen, hoian ennast maailmas toimuvaga kursis. Ideaalis on oma koht ka treeningul. Üritan kõige vahel tasakaalu hoida.
Mõni mõttetera, mis elus kannab…
Millal veel, kui mitte praegu?
Kellega Eesti disaineritest tunduks sulle põnev koostööd teha?
Äli Kargoja
Millise disaini autor sa ise oleksid soovinud olla?
Mulle väga meeldib Tom Dixon, tema vormitunnetus- ja keel. Hea meelega oleksin ise mõne tema valgusti autor.
Jaga meiega mõni meelde jäänud kultuurielamus.
Viimasest ajast Draamateatri etendus “Lehman Brothers“; Delia Owensi romaan “Kus laulavad langustid“; Tiit Kikase ja Rolf Roosalu muusikaline kooslus.
Tutvu Moonika tootevalikuga Eesti Disaini Maja kodulehel või showroomis Solarise keskuses.
Eesti disainerid teevad koostööd Mehhiko ülikooliga jätkusuutliku tuleviku kujundamisel Eesti Disainerite Liit ja Universidad Autónoma Metropolitana (UAM-Mexico City) alustas koostööd kultuurivahetusprojektiga 2022.a. Nad leidsid ühisosa biodisaini teemas, märgates, et rohedisainist …
8.09.2014 toimus Eesti Disainerite Liidu ja poliitikauuringute keskuse Praxise koostöös EHDM (European House of Design Management) disainijuhtimise tööriista testimise töötuba. Disainijuhtimise tööriist avalikustatakse 2015 aasta mais. Loe rohkem projekti kohta: http://ehdm.eu/ …
XIV #Disainiöö festivali põhilised toimumiskohad on Noblessner, Telliskivi, EKA, lisaks viivad DÖ satelliidid läbi oma üritusi ja väljapanekuid linna erinevates paikades, astume ka Tallinnast välja Tartusse. Festival kannab nimetust “Tuleviku materjalid“ /Future …
Armsad sõbrad Viljandimaal! Pange ennast valmis, tuleme Teie disaininälga kustutama. Meid leiab juba homme naistepäevale pühentatud ürituselt kell 12:00-16:00 UKU keskusest. Esintatud on: Stella Soomlais, Monika Järg, Andres Labi, Veiko …
Muusika ja disain kohtuvad jõulisemalt, kui kunagi varem sellel suvel saare peal. Jõud ühendavad kaks suurt festivali: Disainiöö ja Juu Jääb. Lõpptulemusena saab näha, otse festivali südames, Nautse karjamaadel hüpikhotelle, …
Vastab moedoktor Reet Aus 1) Mis oli Sinu esimene päris töökoht? Kuidas leidsid tee disainini? Olen enamik ajast olnud ettevõtja. Esimene töökoht oli Eesti Kunstiakadeemias, kus töötan vanemteadurina siiani. 2) …
23. veebruaril tähistatakse Eesti disaini päeva! Vabariigi aastapäeva eel mõtiskleme tavapäraselt rohkem oma kodust, maast ja rahvast. Tunneme uhkust eestimaalaste väljapaistvate saavutuste ja oma andekate talentide üle, kelle looming …
“Märka Eesti disainereid” loosungi all kutsume üles igaüht vaatama enda ümber uudishimulikuma pilguga, et avastada just Eesti disainerite loomingut. Kutsume külla stuudiotesse, paneme püsti eriti põneva disainerite …
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“, pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja …
Eesti Disaini Maja ja kohalikud disainerid ühendavad jõud, et toetada Ukrainat! Solarise showroomis on avatud müügiala, kus sini-kollasega märgitud toodete müügisummast annetame 100% Ukraina toetuseks. Esimene annetusmüük toimub …
MÄRKA HEAD DISAINI! Möödas on ajad, kui disaini väärtust mõõdeti ainult väljanägemise ja ilu järgi. Tänapäeva disaini all mõtleme kompleksselt juhitud dünaamilisi protsesse, mille tulemusena valmivad funktsionaalsed, kauakestvad, ligipääsetavad, lahtivõetavad …
Harri Ehrlichi tee disaneri ametini polnud sirgjooneline ega loogiline. Pöördelisena toob mees välja hetke, kui ta inseneridiplomi kättesaamisel nägi 1985. aasta trükist „ERKI DISAIN“, kus oli põhiliselt firmagraafika. See tundus talle niivõrd …
Isadepäeva eel räägime armastatud Eesti disaineritega lisaks tööle ka isadusest. Juba üle 30 aasta valgustidisainerina tegutsenud Tõnis Vellama meenutab loos oma lapsepõlve ja mõtiskleb isa rolli üle siis ja täna. …
K U T S EKõik Vilve Undi austajad on oodatud tutvuma tema Kuldnõelale nomineeritud kollektsiooniga Estonian Design House+ showroomis kolmapäeval, 19. oktoobril kell 16.00.Estonian Design House+Suur-Karja 14, TallinnE-P kell 12-18 Legendaarne Eesti moedisainer Vilve Unt koos Liina Steini ja Diana Arnoga on nomineeritud Kuldnõelale. Kuldnõel antakse …
Meet the Designer: Moonika Kase
Omanimelise brändi looja, disaineri ja ehtekunstniku Moonika Kase soov on tuua kunst ehte- ja
aksessuaaridisaini. Brändi eesmärgiks on luua selgelt eristuvaid, kvaliteetseid ehteid ja aksessuaare,
mis oma kaasaegsuses oleksid siiski ajatud, mis kestavad kaua ning on keskkonna- ja
ehtekandjasõbralikud. Sellest tulenevalt kasutatakse stuudios ainult väga hoolikalt valitud materjale –
põhimaterjalina 100% taaskasutatavaid väärismetalle, aga ka naturaalset puitu, kive, nahka jm.
2016 aastal tunnustati Moonika Kase loodud innovatsiooni ja disaini ühendavat mansetinööpide
kollektsiooni Spectre Eesti tootedisaini auhinna BRUNO nominatsiooniga. Moonika on lõpetanud Eesti
Kunstiakadeemia metallikunsti eriala, astunud üles näitustel Eestis ja väljaspool.
Kuidas leidsid tee disainini? Milline oli sinu esimene päris töökoht?
Vaatamata sellele, et igasugune loominguline ja käsitööline tegevus on olnud minu elu osaks niikaua kui mäletan, jõudsin ma ettevõtjana disaini juurde väikse ringiga alles suhteliselt hilja.
Kui olin laps, töötas mu ema masinkudujana, hiljem oli käsitööline UKUs (selleaegne rahvakunstimeistrite
koondis). Lapsepõlvest mäletan, kuidas ma ema töö juures kudumismasinate vahel askeldasin. Meie kodus olid
pidevalt laialilaotatud kootud ja heegeldatud kampsunid, kleidid ning nende kokkuõmblemist ootavad tükid, sokid, kindad jne. Seda kõike meenutades tunnen siiani rauast pressrauaga villa aurutamisel tekkivat spetsiifilist lõhna. Kuhugile sellesse aega jääb ka minu esimene tasustatav töö. Mingisugustele kudumitele oli vaja teha lõngast nööpe, mis oli sel ajal mulle täiesti jõukohane ülesanne. Nii ma neid nööpe väikse tasu eest meisterdasin. Olin siis umbes 11-12 aastane. Aga elu läks nii, et ülikooli astusin hoopis õigusteadust õppima. Pärast ülikooli lõpetamist jätkasin õpinguid diplomaatide koolis ning seejärel alustasin aastatepikkust väga huvitavat tööd diplomaadina Välisministeeriumis. Samas olen alati tegelenud töö ja hiljem juba ka pere kõrvalt millegi loomingulisega – osalesin EKA Avatud Akadeemia joonistus- ja maalimiskursustel, õppisin fotograafiat ning mõistsin järjest enam, et üks teekond, mis on jäänud pooleli, vajab lõpuni käimist. Ja nii ma lõpuks ikkagi EKAsse sisse astusin. Valisin metallikunsti eriala, kuna see tundus endas ühendavat suurt osa sellest, mis mind köidab – ühelt poolt vorm, materjal, detailid, teiselt poolt skulptuur, graafika, arhitektuur.
Millest koosneb su tänane argipäev?
Minu tänasesse päeva kuulub minu pere – abikaasa Marek, kolm kooliealist last – Natali, Emma ja Karl-Erik ning meie neljajalgne pere liige – shiba Frank. Tõusen juba varastel hommikutundidel. Kui lapsed on kooli saadetud algab töö ja loomingu mõttes päeva produktiivseim osa. Ma töötan oma kodustuudios Viimsis, siin kohtun ka klientidega.
Võimalusel püüan iga päev värskes õhus liikuda ning kuna meie kodu on metsas, siis tuleb selleks vaid õue
astuda. Lisaks tegutsen viimastel aastatel ka algaja aiapidaja ülesannetes ning seda väärtustan samuti järjest
enam. Veel loen, hoian ennast maailmas toimuvaga kursis. Ideaalis on oma koht ka treeningul. Üritan kõige vahel tasakaalu hoida.
Mõni mõttetera, mis elus kannab…
Millal veel, kui mitte praegu?
Kellega Eesti disaineritest tunduks sulle põnev koostööd teha?
Äli Kargoja
Millise disaini autor sa ise oleksid soovinud olla?
Mulle väga meeldib Tom Dixon, tema vormitunnetus- ja keel. Hea meelega oleksin ise mõne tema
valgusti autor.
Jaga meiega mõni meelde jäänud kultuurielamus.
Viimasest ajast Draamateatri etendus “Lehman Brothers“; Delia Owensi romaan “Kus laulavad langustid“; Tiit
Kikase ja Rolf Roosalu muusikaline kooslus.
Tutvu Moonika tootevalikuga Eesti Disaini Maja kodulehel või showroomis Solarise keskuses.
Related Posts
Estonian Design in London / September 2014
Estonian Design House POP_UP SHOP Hoxton Gallery, 9 Kingsland Rd London E2 8AA 18.Sept 12 pm – 7 pm (7.30 pm _Open Launch party woth live music, catwalks and drinks) …
ESTONIAN DESIGN DAYS IN MEXICO
Eesti disainerid teevad koostööd Mehhiko ülikooliga jätkusuutliku tuleviku kujundamisel Eesti Disainerite Liit ja Universidad Autónoma Metropolitana (UAM-Mexico City) alustas koostööd kultuurivahetusprojektiga 2022.a. Nad leidsid ühisosa biodisaini teemas, märgates, et rohedisainist …
TOIMUS DISAINIJUHTIMISE TÖÖRISTA TÖÖTUBA
8.09.2014 toimus Eesti Disainerite Liidu ja poliitikauuringute keskuse Praxise koostöös EHDM (European House of Design Management) disainijuhtimise tööriista testimise töötuba. Disainijuhtimise tööriist avalikustatakse 2015 aasta mais. Loe rohkem projekti kohta: http://ehdm.eu/ …
XIV Disainiöö “Tuleviku materjalid”
XIV #Disainiöö festivali põhilised toimumiskohad on Noblessner, Telliskivi, EKA, lisaks viivad DÖ satelliidid läbi oma üritusi ja väljapanekuid linna erinevates paikades, astume ka Tallinnast välja Tartusse. Festival kannab nimetust “Tuleviku materjalid“ /Future …
Eesti disain sõidab Viljandisse!
Armsad sõbrad Viljandimaal! Pange ennast valmis, tuleme Teie disaininälga kustutama. Meid leiab juba homme naistepäevale pühentatud ürituselt kell 12:00-16:00 UKU keskusest. Esintatud on: Stella Soomlais, Monika Järg, Andres Labi, Veiko …
Eesti Disaini Maja ja Festival Disainiöö @ Juu Jääb 02.-05. juuli 2015
Muusika ja disain kohtuvad jõulisemalt, kui kunagi varem sellel suvel saare peal. Jõud ühendavad kaks suurt festivali: Disainiöö ja Juu Jääb. Lõpptulemusena saab näha, otse festivali südames, Nautse karjamaadel hüpikhotelle, …
Meet the Designer: Reet Aus
Vastab moedoktor Reet Aus 1) Mis oli Sinu esimene päris töökoht? Kuidas leidsid tee disainini? Olen enamik ajast olnud ettevõtja. Esimene töökoht oli Eesti Kunstiakadeemias, kus töötan vanemteadurina siiani. 2) …
Tähistame viiendat korda Eesti Disaini Päeva!
23. veebruaril tähistatakse Eesti disaini päeva! Vabariigi aastapäeva eel mõtiskleme tavapäraselt rohkem oma kodust, maast ja rahvast. Tunneme uhkust eestimaalaste väljapaistvate saavutuste ja oma andekate talentide üle, kelle looming …
23. veebruaril 2024. aastal tähistatakse juba 9-ndat korda Eesti disaini päeva!
“Märka Eesti disainereid” loosungi all kutsume üles igaüht vaatama enda ümber uudishimulikuma pilguga, et avastada just Eesti disainerite loomingut. Kutsume külla stuudiotesse, paneme püsti eriti põneva disainerite …
Vanalinnas avati uus galeriipood Estonian Design House+
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“, pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja …
Eesti Disaini Majas avatakse annetusmüük Ukraina toetuseks!
Eesti Disaini Maja ja kohalikud disainerid ühendavad jõud, et toetada Ukrainat! Solarise showroomis on avatud müügiala, kus sini-kollasega märgitud toodete müügisummast annetame 100% Ukraina toetuseks. Esimene annetusmüük toimub …
Disainiöö tuleb!
MÄRKA HEAD DISAINI! Möödas on ajad, kui disaini väärtust mõõdeti ainult väljanägemise ja ilu järgi. Tänapäeva disaini all mõtleme kompleksselt juhitud dünaamilisi protsesse, mille tulemusena valmivad funktsionaalsed, kauakestvad, ligipääsetavad, lahtivõetavad …
Meet the Designer: Harri Ehrlich
Harri Ehrlichi tee disaneri ametini polnud sirgjooneline ega loogiline. Pöördelisena toob mees välja hetke, kui ta inseneridiplomi kättesaamisel nägi 1985. aasta trükist „ERKI DISAIN“, kus oli põhiliselt firmagraafika. See tundus talle niivõrd …
D (ISA) AINER
Isadepäeva eel räägime armastatud Eesti disaineritega lisaks tööle ka isadusest. Juba üle 30 aasta valgustidisainerina tegutsenud Tõnis Vellama meenutab loos oma lapsepõlve ja mõtiskleb isa rolli üle siis ja täna. …
Vilve Undi Kuldnõelale nomineeritud kollektsioon eksklusiivselt Estonian Design House+ showroomis!
K U T S EKõik Vilve Undi austajad on oodatud tutvuma tema Kuldnõelale nomineeritud kollektsiooniga Estonian Design House+ showroomis kolmapäeval, 19. oktoobril kell 16.00.Estonian Design House+Suur-Karja 14, TallinnE-P kell 12-18 Legendaarne Eesti moedisainer Vilve Unt koos Liina Steini ja Diana Arnoga on nomineeritud Kuldnõelale. Kuldnõel antakse …